EN / CZ

O projektu

♪ Maestro Plácido Domingo, nejvýznamnější žijící osobnost světa opery, přichází s unikátním projektem v podobě exkluzivní inscenace opery Don Giovanni do Stavovského divadla, které je v současné době jediným dosud existujícím divadlem, kde W. A. Mozart působil.

Projekt se uskuteční při příležitosti 230. výročí světové premiéry opery Don Giovanni (29. října 2017) ve Stavovském, tehdejším Nosticově divadle v Praze. V této inscenaci se Maestro Plácido Domingo ujme role dirigenta a uměleckého vedoucího. Do sólových rolí obsadil mezinárodní pěvecké světové špičky včetně vítězů slavné operní soutěže Plácida Dominga Operalia, ze které vzešly hvězdy jako José Cura, Rolando Villazón, Ana María Martíne. Do zbylých tří rolí Maestro Domingo obsadil významné české talenty, kteří se účastnili konkurzu v Praze 29. ledna.

♪ Základem pro vytvoření scénografické koncepce inscenace opery Don Giovanni je využití scény známého českého scénografa Josefa Svobody a oscarového výtvarníka kostýmů Theodora Pištěka.

V jednání je také doprovodný projekt - vytvoření filmového dokumentu o Stavovském divadle, Praze jako historické i moderní kulturní metropoli, Mozartovi, Muchovi, Kafkovi… Jedinečnost a pozitivní dopad filmu, propagaci Prahy a České republiky ve světovém měřítku nevyčíslitelné hodnoty zajistí unikátní historická příležitost v souvislosti se zmíněným výročím, zejména však osobnost průvodce - Plácida Dominga.

Projekt se připravuje v koprodukci s Národním divadlem.

Praha, Stavovské divadlo

27. a 29. října 2017

Don Giovanni


Stavovské divadlo (původní název Hraběcí Nosticovo divadlo, za socialismu Tylovo divadlo) je divadlo v Praze na Starém Městě na Ovocném trhu v městské části Praha 1. V divadle po svém příjezdu do Prahy v roce 1787 vystoupil sám Mozart a na koncertě 20. ledna osobně dirigoval svoji Figarovu svatbu, která ve Vídni propadla. Nadšení Pražanů bylo veliké. Skladatel dojat srdečným přijetím, se rozhodl složit pro Prahu operu Don Giovanni (celý název zněl „Il dissoluto punito ossia il Don Giovanni“, na motivy literární předlohy Don Juan), jejíž premiéru 29. října 1787 opět sám dirigoval. Zejména tato opera divadlo proslavila a Mozartovými operami se stalo Stavovské divadlo známým po celém kulturním světě. V současné době je jediným dosud existujícím divadlem, kde W. A. Mozart působil.

 Stavovské divadlo  Stavovské divadlo

Dirigent: Plácido Domingo
Režie: Jiří Nekvasil
Scéna: Josef Svoboda
Kostýmy: Theodor Pištěk
Orchestr Národního divadla
Sbor Národního divadla

 Don Giovanni  Don Giovanni  Don Giovanni

 
 Simone Alberghini
Don Giovanni
Simone Alberghini

Komtur
Jan Šťáva
 Adrian Sampetrean
Leporello
Adrian Sampetrean
 Irina Lungu
Donna Anna
Irina Lungu
 Kateřina Kněžíková
Donna Elvira
Kateřina Kněžíková
 Julia Novikova
Zerlina
Julia Novikova

Don Ottavio
Dmitry Korchak
 Jiří Brückler
Masetto
Jiří Brückler

Don Giovanni: Simone Alberghini
Komtur: Jan Šťáva
Leporello: Adrian Sampetrean
Donna Anna: Irina Lungu
Donna Elvira: Kateřina Kněžíková
Zerlina: Julia Novikova
Don Ottavio: Dmitry Korchak
Masetto: Jiří Brückler

 OPERALIA

Spolupořadatel

 Národní divadlo

za laskavé podpory
 Ministerstvo kultury
Hlavní partner projektu
 Praha
Partner projektu

 ČEPS, a.s.Partneři

 Česko země příběhů  Ministerstvo pro místní rozvoj Praha 1


Oficiální dopravce

Mediální partner

Ve spolupráci s
S poděkováním za podporuPod záštitou

Předsedy vlády ČR pana Bohuslava Sobotky, Ministra kultury ČR pana Daniela Hermana,
Primátorky hlavního města Prahy paní Adriany Krnáčové, Starosty Prahy 1 pana Oldřicha Lomeckého a Ministryně pro místní rozvoj paní Karly Šlechtové